Lancer Timing Services 
                 New Hampshire Interscholastic Athletic Assoc.                 
                2018 New England INDOOR Qualifiers  - 3/3/2018                 
                                   3/3/2018                                    
                          
			NEW ENGLAND QUALIFIERS - BOYS                            
 
Boys 55 Meter Dash (6)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ruimwijk, Jadyn               12 Pinkerton NH           6.74 
  2  Hopkins, Donovan              12 Windham NH             6.74 
  3  Garafano, Matthew             11 Windham NH             6.74 
  4  Doucette, Kyle                10 Hanover NH             6.76 
  5  Clachar, Orion                12 Coe-Brown NH           6.79 
  6  Knowles, Adam                 12 Bedford NH             6.81 
 
Boys 300 Meter Dash (6)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ruimwijk, Jadyn               12 Pinkerton NH          35.51 
  2  Duckett, Stephen              12 Trinity NH            36.17 
  3  Powers, Billy                 12 Winnacunnet NH        36.19 
  4  Verow, Zach                   10 Bedford NH            36.32 
  5  Ellis, Brazden                12 Nashua North NH       36.59 
  6  Dupuis, Hunter                12 Belmont NH            36.73 
 
Boys 600 Meter Run (6)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kenny, Aidan                  11 Bedford NH          1:23.36 
  2  Hanlon, Pat                   12 Pinkerton NH        1:25.04 
  3  Seigne, Colm                  11 Hanover NH          1:25.31 
  4  Prinz, Ryan                   11 Portsmouth NH       1:25.82 
  5  Hogan, Luke                   12 Campbell nh         1:26.14 
  6  Adams, Joshua                 12 Concord NH          1:27.24 
 
Boys 1000 Meter Run (6)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sawyer, Spenser               12 Windham NH          2:38.58 
  2  Coyne, Evan                   11 Con-Val NH          2:41.10 
  3  O Brien, Matt                 12 Concord NH          2:41.32 
  4  Conery, Colin                 12 Concord NH          2:42.33 
  5  Randos, Nick                  12 Belmont NH          2:43.54 
  6  Taylor, Jack                  10 Winnacunnet NH      2:43.62 
 
Boys 1500 Meter Run (6)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Vorbach, David                12 Nashua North NH     4:12.41 
  2  Ireland, Max                  12 Nashua North NH     4:14.02 
  3  Starr, Cameron                12 Pelham NH           4:14.30 
  4  Donnelly, Colin               10 Winnacunnet NH      4:14.93 
  5  MacKenzie, Forest             11 Concord NH          4:16.95 
  6  Sawyer, Spenser               12 Windham NH          4:17.21 
 
Boys 3000 Meter Run (6)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Vorbach, David                12 Nashua North NH     8:44.46 
  2  Ireland, Max                  12 Nashua North NH     8:57.83 
  3  MacKenzie, Forest             11 Concord NH          8:58.80 
  4  Gagnon, Joe                   11 Pinkerton NH        8:59.67 
  5  Boesch Dining, Eli            11 Concord NH          9:02.32 
  6  Murphy, Kieran                12 Oyster River NH     9:07.42 
 
Boys 55 Meter Hurdles (6)
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Powers, Billy                 12 Winnacunnet NH         7.42 
  2  Clachar, Orion                12 Coe-Brown NH           7.91 
  3  Spencer, Adam                 11 Pinkerton NH           7.94 
  4  Fahey, Will                   11 Portsmouth NH          8.10 
  5  Feliz, Manolo                 10 Concord NH             8.12 
  6  Sutton, Adrian                10 Spaulding NH           8.21 
 
Boys 4x200 Meter Relay (6)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Pinkerton NH                                         1:35.21 
     1) Newman, Matt 12                 2) Battle, Avery 10               
     3) Baillargeon, Kayden 12          4) Ruimwijk, Jadyn 12             
  2  Windham NH                                           1:35.59 
     1) Williams, James 12              2) Burns, Cam 11                  
     3) Hopkins, Donovan 12             4) Garafano, Matthew 11           
  3  Concord NH                                           1:35.64 
     1) Orzechowski, Samuel 12          2) Hill, Kyle 10                  
     3) Hillyer, Nate 12                4) Mutz, Dalton 12                
  4  Bedford NH                                           1:35.89 
     1) Knowles, Adam 12                2) Verow, Zach 10                 
     3) Hawkins, Daniel 12              4) Aiello, Joseph 12              
  5  Oyster River NH                                      1:36.02 
     1) Heine, Grant 12                 2) St.Ours, Cameron 11            
     3) Zercher, Jacob 12               4) Manning, Connor 12             
  6  Portsmouth NH                                        1:36.19 
     1) Finneral, Jack 12               2) Gonzales, Ryan 12              
     3) Duncan, Cam 12                  4) Barba, Izaiah 12               
 
Boys 4x400 Meter Relay (6)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Pinkerton NH                                         3:34.63 
     1) Ruimwijk, Jadyn 12              2) Spencer, Adam 11               
     3) Hanlon, Pat 12                  4) Woodman, Noah 12               
  2  Exeter NH                                            3:34.70 
     1) Tremblay, Christopher 12        2) Hersey, Matthew (Matt) 12      
     3) Langevin, Reed 11               4) Radigonda, Dante 10            
  3  Portsmouth NH                                        3:35.34 
     1) O'Malley, Brian 12              2) Leger, Matt 12                 
     3) Leger, Spencer 12               4) Grant, Jacob 11                
  4  Winnacunnet NH                                       3:36.14 
     1) Gigliotti, Matthew 12           2) Valhouli, Tanner 12            
     3) Taylor, Jack 10                 4) Powers, Billy 12               
  5  Nashua North NH                                      3:37.41 
     1) Vorbach, David 12               2) Miller, Colin 10               
     3) Dunning, Connor 09              4) Ellis, Brazden 12              
  6  Bedford NH                                           3:37.98 
     1) Kenny, Aidan 11                 2) Kefier, Connor 12              
     3) Sarette, Toby 11                4) Verow, Zach 10                 
 
Boys 4x800 Meter Relay (6)
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Winnacunnet NH                                       8:22.50 
     1) O'Hara, Hayden 11               2) Taylor, Jack 10                
     3) Valhouli, Tanner 12             4) Donnelly, Colin 10             
  2  Keene NH                                             8:26.00 
     1) Littleton, Eli 10               2) Kindopp, Aidan 11              
     3) Chalumuri, Rahul 10             4) Derry, Andrew 12               
  3  Nashua North NH                                      8:28.71 
     1) Eckenrode, Bryce 11             2) Prince, Gediyon 11             
     3) Miller, Colin 10                4) Curran, Joseph 10              
  4  Pinkerton NH                                         8:31.01 
     1) Woodman, Noah 12                2) Plaza, Zach 10                 
     3) Groulx, Steve 11                4) Desmaris, Ethan 11             
  5  Londonderry NH                                       8:33.55 
     1) Daley, Kerry 10                 2) Hoglund, Kyle 11               
     3) Griffin, Matthew 09             4) Heenan, William 09             
  6  Dover NH                                             8:34.62 
     1) Thompson, Joshua 12             2) Andrecyk, Michael 12           
     3) Mau, Kyle 12                    4) Limbat, Aaron 11               
 
Boys High Jump (6)
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Powers, Billy                 12 Winnacunnet NH      6-02.00 
  2  Leonard, Luke                 12 Windham NH          6-00.00 
  3  Langevin, Jake                11 Exeter NH           6-00.00 
  4  Corbyn, Ben                   11 Kearsarge NH        6-00.00 
  5  Fahey, Will                   11 Portsmouth NH       5-10.00 
  6  Crowder, Donny                12 Bedford NH          5-10.00 
 
Boys Long Jump (6)
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Mumpini, Lucien               11 Bedford NH         20-11.75 
  2  Gomes, Trevor                 12 Campbell nh        20-11.25 
  3  Delicema, Triston             11 Nashua North NH    20-08.75 
  4  Leahy, Sean                   11 Goffstown NH       20-06.25 
  5  Duncan, Cam                   12 Portsmouth NH      20-01.00 
  6  Genet, Brian                  12 Merrimack NH       20-00.50 
 
Boys Shot Put (6)
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Roper, Marcus                 12 Lebanon NH         49-00.75 
  2  Cerafici, Kaleal              12 Pinkerton NH       46-07.50 
  3  Hagearty, Patrick             11 Londonderry NH     46-06.50 
  4  Boucher, Michael              12 Milford NH         46-04.75 
  5  Norfleet, Thomas              12 Bedford NH         46-02.75 
  6  Williams, James               12 Windham NH         45-05.25  (2nd mark - 44' 1")